niedziela, 3 lutego 2013

2013 kolejnym rokiem turbulencji w branży solarnejFirma IHS iSuppli badająca rynki międzynarodowe w kilku obszarach jak energetyka, bezpieczeństwo, środowisko, media przedstawiła 10 punktową prognozę dla światowego przemysłu solarnego na rok 2013. W tym czasie branża energetyki solarnej znajduje się w procesie restrukturyzacji związanym ze spadkiem cen modułów, międzynarodową wojną handlową oraz redukcją programów dotacji. Równocześnie widoczne są jasne punkty jak ciągły wzrost efektywności technologii i dalszy wzrost powierzchni zainstalowanych modułów.
Oto 10 kolejnych prognoz
1)     Światowy rynek PV osiągnie dwucyfrowy wzrost jednak wpływy spadną do poziomu 57 miliardów Euro. W roku 2011 wynosiły one 71 a w 2012 58,5 miliardów Euro
2)    Nastąpi dalsza konsolidacja wśród producentów modułów, których ilość w 2012 spadła do 150 firm. W 2011 w tym obszarze działało jeszcze 750 przedsiębiorstw. Szczególnie będzie to dotyczyć firm prowadzących zintegrowana produkcję od półprzewodników przez ogniwa po moduły.
3)    W połowie 2013 nastąpi stabilizacja cen spowodowana rozładowaniem nadpodaży i powrotem do stanu równowagi miedzy podażą a popytem.
4)    Nastąpi kontynuacja sporów handlowych między Chinami, USA, Indiami i Europą które nie rozwiążą problemu światowej nadprodukcji.
5)     RPA i Rumunia staną się największymi rynkami wzrostu, ponieważ oba kraje dysponują niewielkimi zainstalowanymi mocami i w związku z tym prognozuje się rozbudowę o kilkaset megawat.
6)     Dwucyfrowe odsetki będą w 2013 także możliwe dla projektów prowadzonych w krajach europejskich. Zdaniem IHS kraje Unii Europejskiej mają korzystne warunki dla inwestorów.
7)     W USA przyrost energii ze słońca po raz pierwszy przekroczy przyrost energii wiatrowej.   
8)     Chiny staną się największym producentem energii słonecznej wyprzedzając tym samym Niemcy. IHS przewiduje w tym roku przyrost na poziomie 6 GW.
9)    Nastąpi skokowy rozwój systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z rozwiązaniami pozwalającymi magazynować energię. Coraz więcej podmiotów będzie dążyć do rezygnacji z prądu sieciowego na rzecz własnego prądu wyprodukowanego ze słońca.
10) Nowe technologie ożywią sytuację producentów maszyn i umożliwią im redukcję kosztów i zwiększenie zysków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz