poniedziałek, 20 maja 2013

Chińska dominacja i niemiecka zadyszkaRzut oka na listę firm z najlepszymi wynikami sprzedaży modułów fotowoltaicznych w roku 2012 pokazuje zdecydowaną dominację firm z państwa środka. W pierwszej samej pierwszej piątce jedyną firmą spoza Chin to amerykański First Solar. Do top ten trafił jeszcze japoński Sharp natomiast kontynent europejski reprezentuje REC Solar z siedzibą główną w Norwegii ale z większością produkcji w Singapurze. Globalnie rynek fotowoltaiki wzrósł o 14%.


Yngli                           2300 MW      Chiny
First Solar                   1800 MW      USA
Trina Solar                  1600  MW      Chiny
Canadian Solar           1550  MW      Chiny
Suntech                      1500  MW       Chiny
Sharp                          1050 MW       Japonia
Jinko Solar                  900   MW       Chiny
Sunpower                    850   MW       USA
REC Group                 750   MW        Norwegia
Hanwha SolarOne       750   MW        Korea


Wiele chińskich firm, których brak w top ten  Renesola, Astronergy, Hareon Solar, czy JA Solar zanotowało wzrost sprzedaży o 200 MW. Także wzrost sprzedaży japońskich spółek Solar Frontier i Kyocera (11 i 12 miejsce) świadczy o boomie w tym kraju spowodowanym silnym systemem wsparcia do PV oraz preferowaniem rodzimych produktów widocznym szczególnie w technologiach.

Na liście największych 10. producentów nie ma żadnego reprezentanta Niemiec, wiele firm wycofało się z branży solarnej jak Bosch, niektóre zostały przejęte przez firmy z Azji jak Q-Cells przechwycone przez koreańską Hanwha. Natomiast największa niemiecka spółka Solar World zanotowała spadek przychodów o 42% i wpadła w zadłużenie.

W porównaniu z poprzednik rokiem widać przesunięcie się rynków zbytu z Europy głównie Niemiec i Włoch do Chin, USA, Japonii ale także RPA i Ameryka Południowa.

Nie brak głosów, że potrzeba jak najszybciej zapełnić świat wydajnymi, trwałymi i tanimi modułami fotowoltaicznymi bez względu na to jaki konkretny kraj się do tego przyczyni ale wiedza jak rozkładają się akcenty w tym obszarze dużo mówi o rozwoju wysokich technologii i sytuacji gospodarczej w świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz