niedziela, 30 września 2012

Fabryka słonecznej przyszłościWedług różnych źródeł jak choćby według danych Komisji Europejskiej budownictwo zużywa 40 % wyprodukowanej energii. Z tego faktu wynika promowanie energooszczędności w budownictwie przez rozpowszechnianie różnego typu izolacji. 

Ciekawym przykładem nowoczesnego budownictwa przemysłowego jest obiekt firmy Solvis w Brunszwiku stanowiący kompleks biur, hal produkcyjnych oraz magazynów o powierzchni 14 000 m2. Zużywa on 75% mniej energii i wody od konwencjonalnych budynków i w 100 %  jest zasilany energią ze źródeł odnawialnych. Jedna czwarta energii dostarcza słońce pozostałą część pochodzi z zasilanej olejem rzepakowym elektrowni. 
 
Kompaktowa bryła budynku chroniona jest izolacją cieplną o grubości 12 cm dla podłogi, 24 cm dla ścian i 36 cm dla dachu. Okna we wszystkich częściach biurowych i produkcyjnych budynku, są potrójne.
Konstrukcja hal produkcyjnych i magazynowych została wzniesiona z płyt drewnianych tylko ściany centralnej części w której znajdują się biura zostały wzniesione z wysoko wytrzymałego betonu. Tutaj stoją 8 metrowe pylony na których podwieszony jest dach o szerokości 27 metrów dzięki czemu wewnątrz konstrukcji brak kolumn. Taka koncepcja daje duże pole do popisu i wykorzystano ją jako konstrukcje nośną dla kolektorów i paneli fotowoltaicznych. 

3 200 m2 powierzchni ogniw fotowoltaicznych o mocy 330 kWp produkuje prąd. Większa część modułów rozstawiona jest na budynku, około 24 kWp  znajduje się na dachu parkingu dla rowerów, następne 20 kWp stoi na 8 jednoosiowych trakerach. 
Pozostała część prądu około 100 kW pochodzi z przyfabrycznej elektrowni o mocy cieplnej 160 kW.  Powierzchnia 180 m2 kolektorów przymocowana do pylonów nad dachem wspomaga ogrzewanie i dostarcza słonecznego ciepła do buforów o łącznej pojemności 100 000 litrów. 

Cała ekologiczna koncepcja uzupełniana jest przez system wentylacji z odzyskiem ciepła oraz kanalizacja próżniowa. Dzięki całkowicie CO2 neutralnej produkcji energii i pomysłowej idei architektonicznej zero emisyjna fabryka Solvis wyznaczyła nowe standardy i była pierwszą tego typu w Europie stając się wzorem dla innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz