wtorek, 30 lipca 2013

Transformacja pudełka do pizzy w piekarnik solarnyNajczęściej proste pomysły okazują się najciekawsze i najbardziej fascynujące. Takim właśnie pomysłem jest wykorzystanie pudełka po pizzy do wykonania prostego piekarnika solarnego. Na najpopularniejszym portalu z „filmikami” zamieszczono kilkadziesiąt prezentacji poświęconych temu małemu wycinkowi obszernego tematu jakim jest gotowanie solarne.  Postanowiłem wybrać najlepsze w mojej ocenie prezentacje.

Pierwsza prezentacja to krótka, trzyminutowa, poglądowa pigułka pokazująca elementy potrzebne do wykonania konstrukcji i kolejne kroki do stworzenia piekarnika. Drugi pokaz to ponad dziesięciominutowy film wyjaśniający zasadę działania piecyka zwracający uwagę na znaczenie izolacji konstrukcji, tutaj wykonanej z gazety.Kolejna prezentacja została zamieszczona przez osobę mającą duże praktyczne doświadczenie.  Pokazuje, że pudełko po pizzy może służyć nie tylko do stopienia czekolady na herbatniku podgrzania upieczonej wcześniej pizzy, ale także dzięki użyciu czarnego metalowego panelu i czarnych cienkich blach faktycznie upiec pizze od początku.
 


Pudełkowy piekarnik solarny to ciekawy, prosty projekt doskonale nadający się poglądową lekcję dla dzieci w różnym wieku pokazującym zasadę efektu cieplarnianego i wykorzystania go do gotowania.


1 komentarz:

  1. Ech, zastosowałem ten pomysł, zanim stało się to modne :P Ale jedyny minus, trzeba było długo czekać...

    ---------------------------
    http://sanvent.pl/systemy-solarne.php

    OdpowiedzUsuń