piątek, 29 czerwca 2012

Europejskie Słonecznie Dni i Piknik Naukowy Polskiego Radia


W dniach 1-13 maja 2012 odbyła się druga polska edycja Europejskich Słonecznych Dni, kampanii edukacyjnej i informacyjnej promującej wykorzystanie energii słonecznej jako sposobu na ochronę środowiska. Wydarzenia propagujące energetykę solarną miały miejsce w wielu szkołach, miastach firmach i organizacjach pozarządowych.  Podczas 16. Pikniku Naukowego Polskiego Radia  i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie 12. maja którego hasłem przewodnim była energia pokazy solarne miały miejsce na stoisku stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska skupiające stypendystów prestiżowego programu Niemieckiej Fundacji Środowisko.

Mimo deszczowej pogody wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością. Już na ponad godzinę przed oficjalną godziną otwarcia na miejscu były rodziny z dziećmi. Na stanowisku zaprezentowano zasilany ogniwem domek dla lalek, skrzyżowanie z przejściem dla pieszych oraz piece i kuchenki solarne, zorganizowano warsztat konstruowania kuchenek z kartonów po pizzy. Największe zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudził wyścig samochodzików solarnych napędzanych ze względu na pochmurne niebo „sztucznymi słońcami”.    

Oba wydarzenia zarówno słoneczne dni jaki i piknik Polskiego Radia były ogromnym sukcesem i pokazały jak wielkim zainteresowaniem cieszą się tematy naukowe związane z energią. Tego typu wydarzenia powinny mieć miejsce nie tylko w dużych miastach lecz również w mniejszych miejscowościach gdyż potrzeby w zakresie propagowania nowoczesnych technologii pozyskiwania energii są bardzo duże. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz